Mi a Sequoia?
A Sequoia vagy "Mamutfenyő" a "Cupressaceae" családba tartozó tűlevelű, amely lehet Sequoiadendron, Metasequoia vagy Sequoia fajta. Ezek óriási fák, amelyek elérhetik a 3000 éves kort; magasságuk meghaladhatja a 100 métert, törzsátmérőjük 13 méter, súlyuk 2400 tonna lehet.
A "sequoia" nevet a cseroki vezér, Sequoyah (1776-1842) tiszteletére adták, aki egyedi ábécét alkotott, megtanítva népét írni és olvasni. Az első cseroki nyelvű könyvek egyike a Biblia volt (1825).
A Sequoia fák három típusa: a Kaliforniai Vörösfenyő (Sequoia Sempervirens), más néven Redwood, amelyet gyakran használnak díszfenyőként, az Óriás Sequoia (Sequoiadendron Giganteum), amelyet a legnagyobb fának tartanak teljes térfogat szempontjából, és törvény által védett, valamint a Hajnalmamutfenyő (Metasequoia), amelyet csak fosszíliaként ismertek 1941-ig, amikor Kínában felfedezték.
A hivatalos méretrekordot egy óriás sequoia, a "General Sherman" tartja, amely a kaliforniai Sequoia Nemzeti Parkban található. 83,8 méter magas és 31,3 méter kerületű az alapjánál, ez a Föld legnagyobb élő organizmusa.
A Hyperion óriás örökzöld mamutfenyő (Sequoia sempervirens) fa Észak-Kaliforniában, a Redwood Nemzeti Parkban, amely 115,55 méteres magasságával a világ legmagasabb élő fája. A Hyperiont 2006-ban fedezte fel,
Sequoia Romániában
Általában ez az óriási fafaj a Sierra Nevada-hegység erdeiben nő, Kaliforniában, 2000 méter feletti magasságban.
A Gyalui-havasok legimpozánsabb fája több mint egy évszázada érkezett a Vlegyásza-masszívum lábához. A Sequoia Fa Erdőrezervátum az "Úr dombján" található, Székelyjó község és Havasrogoz falu között.
A Sequoia fa látható Arad és Krassó-Szörény megyékben, valamint Bukarest és Nagyvárad városokban is.